تلفن همراه

تکنولوژی گوریلا گلس (Gorilla Glass) چیست؟

شاید شما هم دیده باشید که در بیشتر تلفن‌های همراه محافظ صفحه نمایش مانند برچسب بر روی تلفن‌ها چسبیده شده است که باعث کاهش نور و کیفیت صفحه نمایش و همینطور نیازمند افزایش فشار بیشتری بر روی صفحه نمایش برای استفاده از امکانات صفحات لمسی می‌شود.

گوریلا گلس کاربرد این نوع محافظ ها را به پایان رسانده است. البته همچنان متاسفانه بنا به عادت و یا عدم آگاهی بسیاری از افراد در ایران همچنان بر روی تلفن‌های خود که دارای ویژگی Gorilla Glass  هستند باز هم محافظ صفحه می‌چسبانند.

گوریلا گلس یک نوع شیشه بسیار مقاوم و شفاف می‌باشد که کمپانی کورنینگ تولید کننده آن است. این نوع شیشه در بسیاری از وسایل مانند تلفن‌های همراه، تبلتها و برخی لب‌تاپ‌ها به کار می‌رود.

این تکنولوژی که به وسیله شرکت کورنینگ به‌وجود آمده‌است، شیشه‌ای از جنس آلومینوسیلیکات قلیایی است و به شکلی طراحی شده‌است که نازک، سبک و مقاوم باشد. بیشتر کاربرد این شیشه استفاده به عنوان پوشش خارجی صفحه نمایش دستگاه‌های الکترونیکی نظیر تلفن‌های همراه، لپ‌تاپها و پخش‌کننده‌های چندرسانه‌ای است. متمایزترین ویژگی این شیشه مقاومت آن است که سبب می‌شود شیشه نازکی از آن در برابر شکنندگی و خراش مقاوم باشد. در سال ۲۰۱۰، در ۲۰% حدود ۲۰۰میلیون تلفن همراه ساخته‌شده از این شیشه استفاده شد. به گفته شرکت سازنده، این شیشه با امواج فرکانس رادیویی سازگار است و به دلیل وضوح نوری بالا، برای استفاده در صفحه‌های نمایش تلویزیون‌های اچ‌دی و سه بعدی مناسب است. سختی‌ویکرز (Vickers hardness) این شیشه در حدود ۷۰۱-۶۲۲ کیلوگرم نیرو بر میلی‌متر مربع است.

گوریلا گلس برای نخستین بار در CES سال ۲۰۰۷ رونمایی شد و از آن سال به بعد این محصول به صورت مداوم بهینه سازی گشته و مقاومت اش در برابر اشیا تیز و رها شدن از ارتفاع افزایش یافته، ضمن اینکه ضخامتش نیز کاهش پیدا کرده است. در زمانی که شیشه های مقاوم کورنینگ برای نخستین بار عرضه شدند، تنها ۱۰ درصد از تولیدات موبایل سازان جهان به آنها تجهیز گشتند ولی این رقم به تازگی به ۷۵ درصد نزدیک شده؛ خود کورنینگ هم می‌گوید تا به امروز ۴.۵ میلیارد دیوایس دارای گوریلا گلس به دست کاربران رسیده.

در سال ۲۰۰۶ هنگامی که نمونه اولیه آی‌فون ساخته می‌شد، استیو جابز هنگامی که نمونه مهندسی محصول را در کیفش قرار داد، متوجه شد که کلیدهای او صفحه نمایش آی‌فون را خراشیده است. بنابراین او شروع به جستجو برای یک شیشه مقاوم در برابر خراشیدگی را آغاز کرد. وندل ویکز مدیرعامل کورنینگ، شیشه گوریلا را به او معرفی کرد و جابز او را متقاعد کرد که ساخت این شیشه را برای تلفن در حال عرضه‌اش آغاز کند. پس از این موضوع، شرکت کورنینگ احیا شد و تولید این شیشه را برای تلفن‌های هوشمند و دیگر ادوات الکترونیکی سایر شرکت‌ها آغازکرد.

    در سال ژانویه ۲۰۱۰، کورنینگ، گوریلا ۲ را معرفی کرد. این مدل نسبت به مدل قبلی ۲۰درصد نازک‌تر بود، در حالی که مقاومت آن در برابر خراشیدگی همانند مدل قبلی بود. به وسیله نمونه جدید، می‌توان صفحات حساس بزرگتری تولید کرد.

در سال ۲۰۱۳ نسل سوم گوریلا گلس معرفی شد که نسبت به نسخه‌ی قبلی از نظر مقاومت در برابر خراش، ۴۰ درصد تقویت شده بود. جالب این است که از نظر آسیب‌پذیری هم ۳ برابر بهتر از نسخه‌ی دوم است.

تکنولوژی جدید گوریلا گلس ۴ شرکت کورنینگ (Corning) از شیشه محافظ صفحه نمایش‌هایی خبر می‌دهد که دیگر با افتادن خرد و خاکشیر نمی‌شوند!

احتمال شکستن صفحه نمایش گوشی‌های فعلی اگر از ارتفاع بیشتر از ۱ متری رها شوند زیاد است اما شیشه محافظ صفحه نمایش جدید گوریلا گلس ۴ در حدود ۸۰ درصد موارد جان سالم بدر خواهد برد و نمی‌شکند.

در نسل جدید “گوریلا گلس ۵” ، این کمپانی سعی کرده بازهم شیشه های خود را در برابر سقوط مقاوم تر سازد و حالا شانس شکسته شدن شان پس از رها گشتن از ارتفاعی ما بین کمر الی شانه های انسان به مراتب کمتر شده است. کورنینگ ادعا می‌کند گوریلا گلس ۵ در ۸۰ درصد مواقعی که از ارتفاع ۱.۶ متری به روی زمین -و سطوح سخت- بیافتد هیچ صدمه‌ای نخواهد دید.

روشن است که محافظ پلاستیکی صفحه نمایش که بیشتر افراد به آن عادت کرده‌اند، کاملاً غیرضروری است. ممکن است پس از مدتی چند خراش روی آن ببینید و تصور کنید که حتماً کارش را درست انجام داده و جلوش خراش‌ها را گرفته است. و حتی ممکن است بگویید: اگر نبود، این خراش‌ها روی صفحه نمایش گوشی ایجاد می‌شد و باید هزینه‌ی چند برابری برای تعویض آن متقبل می‌شدم.

اما این استنباط کاملاً غلط است چرا که مواد زیادی قادر به ایجاد خراش روی سطوح پلاستیکی هستند در حالیکه در ایجاد کوچک‌ترین خراشی روی گوریلا گلس ناتوان ظاهر می‌شوند.
معایب استفاده از محافظ صفحه نمایش

اولین اشکالی که سریعاً متوجه آن می‌شویم، کاهش حساسیت لمسی نمایشگر است. برخی محافظ‌ها کن است حرکت انگشت را ساده‌تر کنند و برخی دیگر آن را مشکل‌تر نمایند. اما وجه مشترک تمام محافظ‌ها، کاهش حساسیت لمسی است.

کیفیت رنگ هم تا حدی کاهش می‌یابد گرچه قابل توجه نیست. به مرور زمان با خراشیده شدن محافظ، کیفیت تصویر بیش از پیش کاهش می‌یابد و ناچاراً باید آن را تعویض کرد.

موضوع بحث‌برانگیز دیگر، به انتقال حرارت مربوط می‌شود. یک لایه‌ی پلاستیکیِ هر چند نازک، مانعی در برابر انتقال حرارت است و در حد بسیار کمی دمای گوشی را بالا می‌برد.
در بعضی موارد خاص همچنان میتوان به استفاده از محافظ صفحه نمایش ادامه داد:

شن و ماسه، سنگ‌ها و به طور کلی سرامیک‌ها، موادی با استحکام بسیار بالا در مقیاس ویکرز هستند. شاید مقاومت در برابر ضربه و انعطاف‌پذیری این مواد کم باشد ولیکن در ایجاد خراش استادند.

پس اگر می‌خواهید در محیطی مثل ساحل یا کوهستان که پر از مواد سرامیکی است، از گوشی استفاده کنید، میواندی همچنان از محافظ پلاستیکی را روی صفحه نمایش گوشی خود استفاده کنید.

کاربرد دیگر به محافظ‌هایی مربوط می‌شود که اثر انگشت را از بین می‌برند. البته در گوشی‌های رده اول از پوشش Oleophobic استفاده می‌شود که چربی پوست انگشت را پس می‌زنند و باز هم نیازی به محافظ ضد اثر انگشت ندارند. در مورد صفحه نمایش‌های معمولی هم می‌توان به راحتی با یک دستمال مایکروفایبر از شر آثار انگشت خلاص شد.

پس همین حالا مدل گوشی خود را بررسی کنید و نسل گوریلا گلس گوشی خود را پیدا کرده و پس از اطمینان خاطر از شر محافظ صفحه خلاص شوید.


مشاوره تخصصی شبکه
راه‌اندازی شبکه
پشتیبانی شبکه

رادین پارس

ما استفاده از کامپيوتر و اينترنت و راحت تر شدن کارها توسط آن را حق تمام مردم ميدانيم و براين باوريم که روزی می‌رسد که برای شهروند کارآمد استفاده از کامپيوتر و اينترنت همان قدر ضرورت میيابد که توانایی خواندن و نوشتن اهمیت دارد، وبرآنيم تا با تحقيق و پياده سازی راه حل‌های عملی برای استفاده از کامپيوتر و اينترنت در کارهای مختلف بهترين کيفيت را به مشتريان خود ارائه نماييم.

بیشتر بدانید

اطلاعات تماس

تلفن: 88676667
فکس: 88676668
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلگرام: RadinParsNetwork
اینستاگرام: RadinPars.IR