ترفندهای کامپیوتر

ایجاد و راه اندازی ایمیل با دامنه شخصی

با توجه به پیشرفت و توسعه روز افزون اینترنت و سهولت دسترسی آن، یکی از نیازهایی که کاربران احساس میکنند ساخت ایمیل با دامنه شخصی خود است. این نیاز برای شرکتهای بزرگ و همچنین اشخاصی که از دامنه اختصاصی استفاده میکنند وجود دارد. ساده ترین روش برای ساخت ایمیل برای دامنه شخصی خرید هاستینگ و استفاده از خدمات آن است ولی اگر بخواهید بدون خرید هاستینگ و فقط با استفاده از دامنه موجود ایمیل خود را راه اندازی نمایید با ادامه آموزش همراه باشید.

Zoho این امکان را به شما میدهد بدون خرید هاستینگ و فقط با داشتن دامنه، ایمیل خود را راه اندازی نمایید.

راه اندازی ایمیل با دامنه شخصی
در حال حاضر ۶ پلتفرم خدمات دهنده ایمیل اختصاصی در اینترنت وجود دارد.
    Zoho Mail: یکی از قویترین و محبوبترین پلتفرم ها، تا ۲۵ کاربر رایگان و مناسب برای افراد ساکن ایران
    G Suite: (غیر رایگان) با نام قبلی (Google Apps)، پر طرفدارترین پلتفرم ایمیل که متاسفانه به کاربران ایرانی اجازه استفاده نمیدهد.
    Fastmail.fm: (تا ۵۰۰ مگابایت فضای ایمیل رایگان) پلتفرم ساخت شرکت Opera.
    ProtonMail: (غیر رایگان) دارای یکی از ایمن ترین روشهای ارسال ایمیل
    Flaskmail: (غیر رایگان) یکی از کاربرپسندترین پلتفرم های ایمیل و بسیار ساده برای راه اندازی
    Rackspace Email: (غیر رایگان) پشتیبانی این پلتفرم از طرف Microsoft میباشد.

با توجه به امکانات زیاد و رایگان پلتفرم محبوب Zoho این مقاله را به آموزش راه اندازی ایمیل با دامنه شخصی اختصاص می دهیم.
قبل از شروع شما باید یک دامنه خریداری نمایید مثلا example.com. فقط دامنه را از جایی خریداری نمایید که به شما کنترل پنل کامل دامنه را ارائه دهد. بسیاری از کاربران ایرانی نمیدانند که دامنه هم مانند هاست دارای کنترل پنل میباشد. بسیاری از فروشندگان دامنه در ایران از ارائه کنترل پنل اختصاصی خودداری میکنند!!!!! پس قبل از خرید از فروشنده مطمئن شوید.
بعد از تهیه دامنه به سایت ZOHO.Com مراجعه کرده و بصورت رایگان ثبت نام کنید.
پس از ثبت نام در سایت، یک ایمیل تایید برای شما ارسال میشود که باید آنرا کانفرم کنید. پس از تایید ایمیل، در سایت zoho لاگین کنید و در قسمت profile، مشخصات کاربری خود را وارد نمایید و همچنین شماره موبایل خود را ثبت و تایید نمایید.
پس از تایید شماره موبایل، شما به قسمت انتخاب پلن ارجاع میشوید. در این قسمت پلن رایگان (Lite) را انتخاب نمایید. امکانات ورژن رایگان شامل پشتیبانی از فقط یک دامنه، امکان ساخت ۲۵ کاربر (و یا ایمیل مربروط به آن دامنه) و ۵ گیگابایت فضا به ازای هر ایمیل ساخته شده و استفاده از امکانات آفیس پلتفرم zoho میباشد.

بعد از انتخاب پلن، باید دامنه ای که میخواهید روی آن ایمیل راه اندازی کنید را معرفی نمایید. (دامنه خریداری شده از قبل).

بعد از وارد کردن ایمیل و رفتن به مرحله بعد باید دامنه خود را تایید و وریفای کنید تا به سایت زوهو شناسایی شود.
تایید دامنه در سایت zoho

سه روش برای تایید کردن دامنه وجود دارد که افرادی که هاست خریداری نکرده اند میتوانند از دو روش CNAME Method و TXT Method استفاده کنند. کسانی که دارای هاست میباشند و دامنه آنها متصل به سایت هست نیز میتوانند از روش آپلود فایل HTML موجود مالکیت دامنه خود را اثبات کنند.

۱- مشخصات CNAME که باید در قسمت رکوردها تعریف شود بصورت زیر به شما ارائه میشود، و برای هر شخص متفاوت است.
راه اندازی ایمیل با دامنه شخصی در zoho

اگر دامنه شما متصل به هاست سی پنل هست، وارد قسمت advanced zone editor شوید و رکورد مورد نظر را تعریف کنید.

در صورتی که دامنه شما فاقد هاست میباشد، وارد کنترل پنل دامنه خود شوید و در قسمت DNS Manager، رکورد را تعریف نمایید. کنترل پنلهای شرکتهای مختلف با هم از نظر ظاهری متفاوت هستند ولی کاربرد همه آنها یکسان است. برای مثال دامنه example.com از شرکت DigitalOcean خریداری شده است بنابراین وارد کنترل پنل میشویم و دامنه خود را از بین سایر دامنه های موجود انتخاب میکنیم.

در قسمت Create new record، بالای صفحه CNAME را انتخاب میکنیم.

سپس، CNAME که سایت zoho به ما ارائه داده است (که در اینجا چیزی شبیه zb14217849 است) را در قسمت Host name یا name وارد میکنیم. در قسمت Value یا will direct to مقصد zoho را وارد میکنیم (به عنوان مثال zmverify.zoho.com). در قمست ttl نیز ۱۸۰۰ را انتخاب میکنیم و ثبت رکورد را انتخاب میکنیم تا رکورد ساخته شود.

حالا به سایت zoho بر میگردیم تا مالکیت دامنه را با استفاده از روش CNAME تایید کنیم. (پس از ساخت رکورد CNAME ممکن است حداکثر ۴۵ دقیقه طول بکشد تا شما قادر به تایید توسط zoho شوید).

اگر به درستی و طبق آموزش بالا رکورد را تعریف کرده باشید، پیغام زیر را خواهید دید.

بعد از تایید مالکیت میتوانید CNAME یا TXT ساخته شده را پاک نمایید. همانطور که در عکس بالا مشاهده میکنید، در این قسمت باید کاربر اصلی را معرفی نمایید.
اضافه کردن رکوردهای MX

حالا برای اینکه اگر کسی به کاربر اصلی یا ایمیلی که ایجاد کرده‌اید (برای مثال: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید) ایمیل ارسال کرد و شما قادر به دریافت آن ایمیل باشید، باید رکوردهای mx را به دامنه خود متصل کنید. برای تعریف این رکوردها مانند ساخت CNAME عمل میکنیم. ابتدا وارد کنترل پنل دامنه میشویم، سپس از قسمت بالایی mx را انتخاب میکنیم تا وارد آن شویم.

باید ۳ رکورد mx زیر در قسمت کنترل پنل دامنه تعریف شود:

همانظور که مشاهده میکنید، باید قسمت name را خالی بگذارید یا @ قرار دهید، در قسمت Value مقدار و اولویت را مطابق شکل بالا اضافه میکنیم و رکورد را ایجاد میکنیم.

پس از تعریف این رکورد میتوانیم در قسمت پنل کاربری zoho، با دامنه شخصی خود ایمیل دریافت و ارسال کنیم.


مشاوره تخصصی شبکه
راه‌اندازی شبکه
پشتیبانی شبکه

رادین پارس

ما استفاده از کامپيوتر و اينترنت و راحت تر شدن کارها توسط آن را حق تمام مردم ميدانيم و براين باوريم که روزی می‌رسد که برای شهروند کارآمد استفاده از کامپيوتر و اينترنت همان قدر ضرورت میيابد که توانایی خواندن و نوشتن اهمیت دارد، وبرآنيم تا با تحقيق و پياده سازی راه حل‌های عملی برای استفاده از کامپيوتر و اينترنت در کارهای مختلف بهترين کيفيت را به مشتريان خود ارائه نماييم.

بیشتر بدانید

اطلاعات تماس

تلفن: 88676667
فکس: 88676668
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلگرام: RadinParsNetwork
اینستاگرام: RadinPars.IR