آموزش شبکه

آموزش تنظیم پس زمینه دسکتاپ با Group Policy

در شبکه های مبتنی بر دامین امکان اعمال تنظیمات به کاربران توسط کارشناسان شبکه به راحتی وجود دارد و از محاسن بسیار کاربردی شبکه‌های Domain Base وجود Group Policy است. شما به عنوان پشتیبان شبکه  و مسئول IT می‌توانید برای حفظ زیبایی و یکپارچگی سیستمهای کاربران خود تمامی تصاویر پس زمینه سیستمها را از طریق سرور کنترل کنید.

در این مقاله آموزشی قصد داریم روش تنظیم تصویر پس زمینه کاربران را از طریق گروپ پالیسی آموزش دهیم.

Group policy Management Console یکی از Feature های ویندوز سرور است که با نصب دامین کنترلر به‌صورت خودکار ایجاد خواهد شد چراکه یکی از Feature های نصب سرویس ADDS محسوب می‌شود. کنسول مدیریتی Group Policy یا GPMC یک ابزار بسیار کاربردی و مفید برای ایجاد و مدیریت Group Policy ها در اکتیو دایرکتوری است.

با استفاده از Group policy می‌توان بر روی کلاینت‌های موجود در شبکه به صورت متمرکز مدیریت کرد. در این مقاله آموزشی قصد داریم چگونگی تغییر تصویر دسکتاپ کلاینت‌های موجود در دامین از طریق Group policy را آموزش دهیم.

برای وصل شدن به کنسول مدیریتی گروپ پالیسی در منوی Run عبارت gpmc.msc را تایپ می‌کنیم.

همان‌طور که در مقاله‌های قبلی گفته‌شده است یک gpo با نام دلخواه می‌سازیم و بعد به مسیر زیر می‌رویم:

User Configuration\Policies\Administrative Templates\DesktopDesktop\Wallpaper

در مرحله ۵ روی پالیسی Desktop Wallpaper   راست کلیک می‌کنیم و گزینه Edit را انتخاب می‌کنیم.

در پنجره‌ای که باز می‌شود در حالت پیش‌فرض گزینه Not Configured انتخاب‌شده است. که علاوه بر آن دو گزینه دیگر وجود دارد که عبارت‌اند از Enabled و Disabled

اگر یکی از دو گزینه Disabled و  Not Configured انتخاب شوند، کاربران این اجازه را دارند که پس‌زمینه سیستم خود را تغییر دهند.

اگر گزینه Enabled انتخاب شود کاربران اجازه عوض کردن پس‌زمینه سیستم خود را ندارند.
با انتخاب گزینه Enabled با دو حالت می‌توان پس‌زمینه یکسان برای کاربران مشخص کرد:
۱- Local Path
۲- UNC Path

روش اول آن است که در قسمت Wallpaper Name از یک آدرس لوکالی استفاده کنیم. برای مثال فرض کنیم که فایل تصویر موردنظر در این مسیر  D: Desktop Wallpaperwallpaper.jpg قرارگرفته است. لذا در این حالت می‌بایست این مسیر را در قسمت Wallpaper Name وارد کنید. به شکل زیر نگاه کنید:

روش دوم آن است که فایل تصویر موردنظر را در یک فولدر، بر روی یک سرور به اشتراک گذاشته و مسیر UNC مرتبط با آن را در قسمت Wallpaper Name وارد کنیم. برای مثال فرض کنید که فایل تصویر موردنظر را بر روی سروری با نام DC1 و فولدری با نام Wallpaper قراردادهایم. در این صورت می‌بایست در کادر Wallpaper Name مسیر دسترسی به فایل تصویر را وارد کنیم. به شکل زیر نگاه کنید:

لازم به ذکر است که کاربران باید به این فولدر شیر شده دسترسی Read داشته باشند.

سپس GPO را به OU ای که مدنظر داریم لینک می‌کنیم. حالا با  Logon و Logoff کردن ویندوز عکس پس‌زمینه تغییر می‌کند.


مشاوره تخصصی شبکه
راه‌اندازی شبکه
پشتیبانی شبکه

رادین پارس

ما استفاده از کامپيوتر و اينترنت و راحت تر شدن کارها توسط آن را حق تمام مردم ميدانيم و براين باوريم که روزی می‌رسد که برای شهروند کارآمد استفاده از کامپيوتر و اينترنت همان قدر ضرورت میيابد که توانایی خواندن و نوشتن اهمیت دارد، وبرآنيم تا با تحقيق و پياده سازی راه حل‌های عملی برای استفاده از کامپيوتر و اينترنت در کارهای مختلف بهترين کيفيت را به مشتريان خود ارائه نماييم.

بیشتر بدانید

اطلاعات تماس

تلفن: 88676667
فکس: 88676668
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلگرام: RadinParsNetwork
اینستاگرام: RadinPars.IR