آموزش سیسکو

آموزش پیاده سازی روتینگ پروتکل EIGRP

در مقاله قبلی به معرفی روتینگ، انواع آن و سپس دسته بندی داینامیک روتینگ پروتکل ها و درنهایت ساختار و کارکرد پروتکل EIGRP پرداختیم. در این مقاله قصد داریم روتینگ پروتکل EIGRP را با نرم افزار سیسکو پکت تریسر پیاده سازی کنیم.

در شبکه ی زیر قصد داریم با داینامیک روتینگ پروتکل EIGRP مسیریابی کنیم.

بعد از روشن کردن اینترفیس ها و ست کردن IP آدرس های هر اینترفیس، کامند های EIGRP را روی هر روتر متناظر با شبکه های آن ها وارد میکنیم.

تنظیمات روی روتر R1 :

بعد از فعالسازی EIGRP با کامند Router eigrp و انتخاب یک عدد دلخواه بین ۱-۶۵۵۳۵ برای AS (محدوده کاری مشترک روترها در eigrp) شروع به Advertise کردن نت ورک های روتر میکنیم به این صورت که نت ورک مورد نظر خود را به همراه Wild Card (در Subnet Mask به جای بیت های یک عدد صفر، و به جای بیت های صفر عدد یک)

تنظیمات روی روتر R2 :

تنظیمات روی روتر R3 :

به طور پیش فرض قابلیت خلاصه سازی اتوماتیک در eigrp روی تمام اینترفیس ها فعال می باشد. در صورتی که بخواهیم ان را غیر فعال کنیم از دستور زیر استفاده می کنیم:

جهت تست عمکرد صحیح پروتکل مسیریابی EIGRP باید روتر R1 بتواند LANمتصل به روتر R3 با IP آدرس ۱۷۲٫۱۶٫۰٫۰/۲۴ را پینگ کند و همچنین روتر R3 بتواند LAN متصل به روتر R1 با IP آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۰/۲۴را پینگ کند.

برای دیدن پکت های ارسالی و دریافتی روترهای درون یک AS در پروتکل EIGRP از کامند زیر استفاده میکنیم:

برای دیدن جدول روتینگ روتر ها از کامند زیر استفاده میکنیم:

اگر به این جدول توجه کنید روتر R2 چهار شبکه را دریافت کرده که با حرف D شروع میشوند که نشاندهنده ی این است که روتر R2 این مسیرها را از روترهای دیگر و بوسیله پروتکل EIGRP یاد گرفته است.

برای نمایش همسایه های یک روتر در پروتکل EIGRP از کامند زیر استفاده میکینیم:

برای نمایش اطلاعات اینترفیس هایی که EIGRP روی آنها فعال شده از کامند زیر استفاده میکنیم:

با کامند زیر میتوانید کل اطلاعات جدول توپولوژی روتر و اینکه روتر شبکه را از کدام مسیر دریافت کرده را ببینید.


مشاوره تخصصی شبکه
راه‌اندازی شبکه
پشتیبانی شبکه

رادین پارس

ما استفاده از کامپيوتر و اينترنت و راحت تر شدن کارها توسط آن را حق تمام مردم ميدانيم و براين باوريم که روزی می‌رسد که برای شهروند کارآمد استفاده از کامپيوتر و اينترنت همان قدر ضرورت میيابد که توانایی خواندن و نوشتن اهمیت دارد، وبرآنيم تا با تحقيق و پياده سازی راه حل‌های عملی برای استفاده از کامپيوتر و اينترنت در کارهای مختلف بهترين کيفيت را به مشتريان خود ارائه نماييم.

بیشتر بدانید

اطلاعات تماس

تلفن: 88676667
فکس: 88676668
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلگرام: RadinParsNetwork
اینستاگرام: RadinPars.IR