ترفندهای کامپیوتر

ساخت ایمیج از CD/DVD

دیسک ایمیج (Image Disk) چیست؟

یک فایل بزرگ و یکپارچه است که از روی CD یا DVD، یک دیسکت فلاپی و یا حتی یک یا چند درایو از هارددیسک و… به گونه بیت به بیت خوانده شده و روی هارد دیسک (و یا هر رسانه دیگری که این توانایی را فراهم کند) نوشته می‌شود.

با این روش شما یک کپی از دیسک CD/DVD خود در هاردتان دارید و میتوانید جهت ساخت دیسک فلش بوتیبل برای استفاده هایی مانند نصب ویندوز از روی فلش استفاده کنید یا اینکه از شر حجم بالای دیسک هایی که شما به عنوان یک کارشناس پشتیبانی شبکه باید همیشه به همراهتان داشته باشید خلاص شوید.
چرا یک فایل Image  نسبت به DVD  یا CD  برتری دارد؟

    در رونویسی از دیسک‌های آلوده و خش‌دار، احتمال سوختن دیسک خام به خاطر پدید آمدن خطای Buffer Underrun بسیار است، به ویژه با رایترهایی که از دانشوری Burn-Proof بهره نمی‌برند، اما ساخت Image از دیسک و سپس رو نویسی گرفتن از آن روی دیسک خام، روش مطمئن‌تریست.
    در برخی زمان‌ها، توانایی رو نویسی از دیسک‌های بسته و قفل دار از این روش فراهم می‌شود. کاری که درباره بازی‌های رایانه ای بسیار معمول است. همچنین از راه برخی از نرم‌افزارها می‌توان از دورنمایه فایل‌های Image انباشته شده روی رایانه نیز بهره برد. از راه دسته‌ای دیگر از این نرم‌افزارها می‌توان درایوی انگاری در دستگاه ساخت و فایل‌های دیسک ایمیج را مانند یک دیسک واقعی درون درایو، از این درایو انگاری تماشا نمود.
    اگر برای رو نویسی از یک دیسک، دیسک خام در دسترس نباشد، روش ساخت دیسک ایمیج کمک بزرگیست، چون برخی از دیسک‌ها را نمی‌توان از راه دستور Copy/paste روی هارد دیسک رو نویسی کرده و سپس آن را رایت کرد.
    برای رونویسی چندگانه از یک دیسک، ساخت فایل دیسک ایمیج از روی آن و سپس رو نویسی از آن به شمار دلخواه، تندتر و مطمئن‌تر است.

پسوند های شناخته شده برای دیسک ایمیج ها

پسوندهای های گوناگونی از دیسک ایمیج‌ها وجود دارند که هر کدام معرفی شده از سوی یک شرکت نرم‌افزاری می‌باشد. برخی از شناخته‌شده‌ترین پسوندهای دیسک ایمیج‌ها به فهرست زیر است:

    iso: دیسک ایمیج استاندارد درایوهای نوری بر پایه استاندارد ISO 9660 file
    nrg: نوعی فایل Image که نرم‌افزار Nero آن را می‌سازد.
    mds: برای نرم‌افزار الکل ۱۲۰%

آموزش ایمیج گرفتن از DVD

به منظور این کار از نرم افزار Power ISO استفاده می کنیم که می‌توانید آن را از همین سایت دانلود کنید. یکی از مزیت های این برنامه فارسی بودن زبان برنامه است.

۱- ابتدا برنامه را نصب می کنیم.(unlock کردن برنامه فراموش نشود)

۲- دیسکی که قصد ایمیج گیری آن داریم را داخل DVD-ROM قرار می‌دهیم و برنامه را اجرا می‌کنیم.

۳- در اکثر مواقع نرم افزار تشخیص می‌دهد که نوع دیسک شما DVD است یا CD  ولی اگر تشخیص نداد از قسمت مشخص شده خودتان می توانید نوع دیسکتان را انتخاب نمایید.

۴- اکنون روی قسمت” کپی ” کلیک کرده و گزینه فایل iso  را تیک بزنید.

از گزینه “درایو مبدا” می توانید ROM مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

از گزینه” . . . “می تواند محل ذخیره را انتخاب نمایید.

از گزینه File name” ” می توانید برای ایمیج خود نام بگذارید.

 

۵- گزینه Save را انتخاب کنید و اندکی صبر کنید. اکنون شما یک فایل ایمیج دیسک ساختید.


مشاوره تخصصی شبکه
راه‌اندازی شبکه
پشتیبانی شبکه

رادین پارس

ما استفاده از کامپيوتر و اينترنت و راحت تر شدن کارها توسط آن را حق تمام مردم ميدانيم و براين باوريم که روزی می‌رسد که برای شهروند کارآمد استفاده از کامپيوتر و اينترنت همان قدر ضرورت میيابد که توانایی خواندن و نوشتن اهمیت دارد، وبرآنيم تا با تحقيق و پياده سازی راه حل‌های عملی برای استفاده از کامپيوتر و اينترنت در کارهای مختلف بهترين کيفيت را به مشتريان خود ارائه نماييم.

بیشتر بدانید

اطلاعات تماس

تلفن: 88676667
فکس: 88676668
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلگرام: RadinParsNetwork
اینستاگرام: RadinPars.IR