ترفندهای کامپیوتر

آموزش آپدیت بایوس (BIOS) کامپیوتر

داخل هر کامپیوتر، روی مادربرد یک تراشه کوچک بایوس (BIOS) جاسازی شده که هنگامیکه شما کامپیوتر را روشن می‌کنید، بایوس وارد عمل شده و تست‌های اولیه و ثانویه را برای راه‌اندازی (بوت) کامپیوتر انجام می‌دهد. بایوس فقط مربوط به روشن شدن کامپیوتر نیست بلکه به محافظت از اون هم کمک میکند.

کلمه بایوس (BIOS) (بخوانید /ˈbaɪ.ɒs/) مخفف عبارت Basic Input/Output System به معنای “سامانه ورودی/خروجی پایه‌ای” بوده و معمولاً با نام‌های زیر نیز شناخته می‌شود:


System BIOS (بایوس سیستم)
ROM BIOS (بایوس فقط خواندنی)
PC BIOS (بایوس کامپیوتر)
بایاس یا بیوس (به اشتباه)

کار اصلی بایوس کنترل برخی از عملکرد های ضروری کامپیوتر است. برای مثال می توان به لود کردن یا فراخوانی درایورهای برخی از سخت افزارهای متصل به کامپیوتر از جمله موس، کیبورد و … و همچنین رفتن به حالت Boot و آماده سازی Hard Drive ، نمایش خروجی ها (مثل تصاویر و …) بر روی مانیتور و چیزهایی از این قبیل اشاره کرد. اما از چند سال گذشته کارخانه‌های ساخت مادربرد -شرکای تجاری مایکروسافت و اینتل- به جای تراشه های بایوس، فریم‌ور UEFI را جایگزین کرده‌اند. تقریبا تمام مادربردهایی که امروز فورخته میشوند از تراشه UEFI استفاده میکنند.

تفاوت‌های زیادی بین بایوس معمولی و بایوس UEFI وجود دارد اما بطور خلاصه می توان گفت که بایوسUEFI دارای رابط کاربری بهتر و مطلوب تری ست و همچنین شما قادر به استفاده از موس در این نوع بایوس هستید.

آموزش آپدیت بایوس

اما بایوس معمولی دارای محیط کاربری بسیار ساده ای ست و امکان استفاده از کیبورد درآن وجود ندارد و همینطور از تنظیمات کمتری جهت پیکربندی و انجام تغییرات برخوردار است.
آموزش آپدیت بایوس
چرا باید بایوس سیستم را آپگرید کنید (یا نکنید)؟

شما به عنوان کاربر خانگی یا کارشناس شبکه، متوجه کارایی و اهمیت UEFI شدید بنابراین میتوانید و فواید آپدیتها و رفع عیبهایی که توسط سازندگان مادربرد به عنوان آپدیت بایوس منتشر میشود را درک کنید.

آموزش آپدیت بایوس

طی طول عمر یک مادربرد، شرکتهای سازنده آن، مجموعه فریم‌ور یا آپدیت جدید بایوس را منتشر میکنند که این آپدیت ها مادربرد را با پردازشگرها و حافظه‌های جدید سازگار میکند و عیب های رایجی که نسخه قبلی داشته است را مرتفع میکند. برای سالها، تنها دلیل آپگرید بایوس و فریم‌ور حل مشکلات UEFI و یا سازگار کردن مادربرد با CPU های جدیدتر بوده است.طبق گزارشهای منتشر شده توسط شرکتهای امنیت شبکه مانند Duo، اکنون حمله به فریم‌ور UFEI در نوک پیکان حملات قراردارد. از نظر آنتی ویروس‌ها این سطح پایین طبقه بندی میشود و حملات به فریم‌ور شناسایی نمیشوند.

بعضی از کاربران فقط به علت اینکه آپدیت باشند، بصورت منظم آپدیتهای جدید فریم‌ور را نصب میکنند. زمانی این کار یک ریسک حساب میشد، با توجه به اینکه عمل آپدیت فریم‌ور می‍تواند باعث بریک (Brick) مادربرد شما بشود، دقیقا به همان صورتیکه وقتی یک گوشی اندرویدی را با یک آپدیت غیر متفرقه آپدیت میکنید و باعث بریک گوشی میشود. بهتر اینست که فریم‌ور UEFI را آپدیت نکنید تا زمانی که بسته آپدیت، تغییرات قابل ملاحضه ای را برای فریم‌ور ایجاد کند.

(اصطلاح بریک شدن در واقع به زمانی گفته می شود که دستگاهی مانند تلفن هوشمند به دلایل نرم افزاری یا سخت افزاری خاموش شده (از کار افتاده) و هیچ تعمیری قادر به روشن کردن (فعال کردن) مجدد آن نیست).

دلایل آپدیت بایوس:

بیشترین دلایل رایج که موجب می شود که مردم اقدام به بروزرسانی BIOS بکنند:

پشتیبانی از پردازنده های جدید:

BIOS این امکان را برای مادربرد فراهم می سازد تا مادربرد از پردازنده های جدید با سرعت بالاتر پشتیبانی کند . از آنجایی که ممکن است شما پردازنده فعلی خود را با یک پردازنده سریعتر و جدید تر جایگزین کنید ، اما ممکن است BIOS آن را شناسایی نکند ، یا تنظیمات صحیح برای بایوس آن پردازنده در BIOS وجود نداشته باشد که در بعضی موارد با بروزرسانی BIOS این مشکل را حل میکند.

بهبود وضعیت سازگاری کامل باماژول های حافظه (RAM) جدید:

ماژول های حافظه جدیدو مدرن معمولا همواره با چیپ های SPD جدید و با ترکیب تایمینگ و فرکانس های جدید عرضه می شوند. بروزرسانی BIOS معمولا باعث بهبود وضعیت سازگاری مادربرد با ماژول های حافظه جدید می شود.

پشتیبانی از هارددیسک هایی با حجم بیشتر:

BIOS به مادربرد این اجازه را می دهد تا از هارددیسک هایی با حجم بیشتر از مقدار معین شده پشتیبانی کنند.

از آنجایی که شما ممکن است هارد دیسکی حجیم تر و جدید تر نصب کنید ، ممکن است BIOS هارددیسک جدید را شناسایی نکند یا قسمتی از آن را شناسایی کند . معمولا بروزرسانی BIOS این مشکل را نیز حل می کند.

رفع خطاها:

BIOS محتوی خصوصیات و اختیارات اصلی سیستم است که اگر یکی یا هیچ کدام از آنها به صورت صحیح کار نکند و شما کامپیوتر را خریداری کرده باشید ، تولید کننده مشکل را شناسایی و آن را توسط ورژن جدید BIOS برطرف می کند.

آموزش آپگرید بایوس

قبل از آپگرید بایوس مطمئن شوید که آخرین ورژن را دریافت کرده اید. راحتترین راه برای پیدا کردن ورژن بایوس بدین صورت است که در قسمت سرچ ویندوز دستور msinfo یا msinfo32 را وارد کنید و اینتر را بزنید. در پنجره باز شده زیر قسمت processor speed، میتوانید اطلاعات مربوط به بایوس را مشاهده نمایید.
روش آپدیت بایوس کامپیوتر

هنگامیکه سیستم شما بوت میشود، پیامی به شما نمایش داده میشود که با کدام دکمه میتوانید وارد بایوس UEFI. ( اکثرا با دکمه Del و یا F12 میتوانید وارد بایوس سیستم شوید).

اگرچه ممکن است تمام سیستم ها این ویژگی را در خود نداشته باشند اما، در کنترل پنل بایوس برخی سیستم ها قابلیت آپدیت فریم‌ور وجود دارد که میتواند به سرور شرکت سازنده مادربرد متصل شود و بایوس را آپگرید نماید. این روش راحتترین و بی دردسرتین روش آپگرید بایوس است.

برای مادربردهایی که این روش را ساپورت نمیکنند کمی کار دشوارتر است. ابتدا شما باید سایت شرکت سازنده مادربرد را پیدا کنید و در قسمت Support یا Download سایت آخرین ورژن بایوس را دانلود و داخل یک فلش USB از حالت زیپ خارج کنید. سپس به سیستم متصل کنید و کامپیوتر خود را ریستارت کنید و به قسمت بایوس سیستم وارد شوید.

بعد از ورود به بایوس در قسمت آپدیت فریم‌ور ابتدا از نسخه موجود بایوس خود یک آپدیت بگیرید و داخل فلش بریزید. سپس از قسمت دانلود آپدیت مسیر فلش USB را به سیستم معرفی کنید و دکمه آپدیت را بزنید. ممکن است عملیات آپدیت چند دقیقه طول بکشد، پس به هیچ وجه سیستم را خاموش و یا ریستارت نکنید که بسیار خطرناک است.

بعد از اینکه آپدیت تمام شد سیستم خود را ریستارت کنید و کامپیوتر شما آماده استفاده میشود.

بعضی از سازندگان مادربرد نرم افزارهایی منتشر کرده اند که شما میتوانید بوسیله آن مستقیم از داخل ویندوز بایوس خود را آپدیت نمایید، ولی تاکید میکنیم که فقط از ۲ روش بالا (از طریق منوی بوت و اتصال به اینترنت و یا اتصال به فلش USB) استفاده کنید که برای سیستم شما مشکلی پیش نیاید.

در آخر باز یادآوری میکنیم که آپدیت بایوس ممکن است مزایای زیادی برای سیستم شما فراهم کند ولی شما باید متوجه ریسک کاری که میکنید باشید. اگر دلیل واضح و کافی برای آپدیت ندارید بایوس را آپدیت نکنید.


مشاوره تخصصی شبکه
راه‌اندازی شبکه
پشتیبانی شبکه

رادین پارس

ما استفاده از کامپيوتر و اينترنت و راحت تر شدن کارها توسط آن را حق تمام مردم ميدانيم و براين باوريم که روزی می‌رسد که برای شهروند کارآمد استفاده از کامپيوتر و اينترنت همان قدر ضرورت میيابد که توانایی خواندن و نوشتن اهمیت دارد، وبرآنيم تا با تحقيق و پياده سازی راه حل‌های عملی برای استفاده از کامپيوتر و اينترنت در کارهای مختلف بهترين کيفيت را به مشتريان خود ارائه نماييم.

بیشتر بدانید

اطلاعات تماس

تلفن: 88676667
فکس: 88676668
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلگرام: RadinParsNetwork
اینستاگرام: RadinPars.IR